Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Budgetvänlig succé: Casa Alloro Appassimento

Budgetvänlig succé: Casa Alloro Appassimento

av Boxtoppen september 21, 2026
september 21, 2026
28

Segmentet italienska boxar på tre liter och med en prislapp på max 200 kr fick i januari i år sällskap av en ny kompis – Casa Alloro Appassimento – som direkt fick ett gott mottagande och som man idag finner på hyllan i 115 Systembolagsbutiker. Som namnet förtäljer, handlar det om vinmakning enligt appassimento-metoden, ett hantverk vi stilistiskt sett oftast förknippar med svalare breddgrader i norra Italien och Valpolicella. Men tekniken bemästras med stor framgång även i landets sydligare delar. Genom att låta druvorna hänga kvar extra länge på vinstockarna i den generösa syditalienska solen, torkar de naturligt och koncentrerar såväl fruktsocker som aromer, något som skänker mustigt fylliga och värmande viner.

Vi har provat vinet, som i skrivande stund tagit en välförtjänt plats på hyllan i hela 135 Systembolagsbutiker.

Boxtoppen om Casa Alloro Appassimento

Här har vi ett vin som kliver in som ett av Systembolagets absolut mest plånboksvänliga alternativ i sin kategori, men bakom prislappen döljer sig ett seriöst hantverk. Merparten av vinet har efter avslutad fermentering vilat på temperaturkontrollerade ståltankar för att bevara maximal fräschör, men vinmakaren har smart nog låtit en mindre del mogna på gamla barriquer under ett par månader. Detta ger vinet en extra dimension och struktur.

I glaset möts vi av ett härligt driv med en generös, solmogen fruktprofil. Här dominerar mörka körsbär, björnbär och svarta vinbär, som snyggt flätas samman med torkade medelhavsörter, torkad frukt och en elegant ton av chokladdraperade kaffebönor. I bakgrunden anas lätta, sofistikerade stråk av tobaksblad som allieras av nyanser av lavendel som möter en pigg, apelsinzestig syra – en syra som gör ett utmärkt jobb med att balansera upp och skänka ryggrad åt vinets naturliga restsötma.

För den som uppskattar den här stilen av generösa viner är det bara att kapitulera. Det här är en box som levererar stor charm, och det extremt sympatiska priset gör att detta är en tillgång som är tillgänglig för alla.

Poäng: 4 av 5

Detta generösa vin gör sig alldeles utmärkt, svalt serverat, till det rustika italienska köket, där dess rika frukt möter sältan och umamin i en långkokt högrevsragú med färsk pasta, eller en krämig svamprisotto toppad med rikligt av lagrad parmesan likväl som till grillade kötträtter.

Casa Alloro Appassimento har artikelnummer 7784708 (3000 ml, 14,5%) och kostar 199 kronor.

Tidigare artiklar
Sofistikerat och bärfruktigt: Så bra är Mira 2024
Nästa artikel
Apotekarnes i ny tappning – lanserar julmust med 4,5 procent alkohol

LIKNANDE ARTIKLAR

Paz Malbec från Argentina – Ett snyggt kalibrerat...

När en vintradition utmanas med glimten i ögat:...

No1 Cappo 2025 – En välkalibrerad spanjor

Ponzumarinerad Frøyalax med sesammajonnäs, papaya och svart ris

Casa Vinironia Zinfandel – höstens charmör

Premiär: Venetiansk elegans i modern och balanserad chardonnayskepnad

Flytande hantverk från Salzburg: Mozart Chocolate Pumpkin Spice

Stockholm Beer & Whisky Festival 2026: Större, bredare...

Krispigt kycklinglår med balsamicobakad butternut, vita bönor och...

Omakase Riesling – Tysk precision möter det japanska...

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Salt & Pepper-familjen fortsätter att växa – med ett bubbel från Italien

  • Sveriges mest sålda Pinot Noir* – nu på box

  • Grönstedts Noël 2026 – En jultradition signerad tid, hantverk och fransk elegans

  • Hälften Nebbiolo, hälften Barbera – Fontanafredda lanserar ny Piemonte-blend

  • Premiär för Skånes första julakvavit

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Salt & Pepper-familjen fortsätter att växa – med ett bubbel från Italien

    november 2, 2026
  • 2

    Casteloro Veneto Rosso – generositet i dubbel bemärkelse!

    augusti 28, 2019
  • 3

    Ett strålande exempel på betydelsen av gamla rankor!

    juni 29, 2018

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Hope – The Mobile library

Campos de Luz – charmant ekologisk spanjor...

Vårkänslor i ungerska Euphoria Brut