Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Pilgrimsmussla på ärtpuré, ärtskott, apelsinreduktion, bacon, skalzest & franskt favoritbubbel

Pilgrimsmussla på ärtpuré, ärtskott, apelsinreduktion, bacon, skalzest & franskt favoritbubbel

av Boxtoppen februari 27, 2023
februari 27, 2023
471

Café de Paris är Frankrikes favoritbubbel och nu har det även nått till oss. Det är ett mousserande vin som visar upp en direkt publik charm men inte utan att släppa på personligheten. Här kombinerar vi vinet till en halstrad pilgrimsmussla som serveras på en ärtkräm, ärtskott, apelsinreduktion, bacon och mortlade apelsinskal. Ljuvligt! 

Ingredienser – 4 personer

8 stora pilgrimsmusslor
250 gram ärtor
1 dl grädde
1 msk smör
Ärtskott
Apelsinjuice , 3 dl
Fiskbuljong
Färsk ingefära
Salladslök
Koriander
Apelsinzest från 1 apelsin
Bacon, 4 skivor
Havssalt, vitpeppar, vinäger, buljong, smör, arrowrot

Så här gör du

Skala en apelsin och kör i ugnen på 100 C tills bitarna är torra. Mortla sedan. Koka upp ärtorna i buljong. Sila av, lägg i en bunke och addera grädden. Klicka i smöret, salta och vitpeppra och kör till en slät massa med mixer. Lägg ärtpurén i en sil och pressa ur lite vätska som du spar. Skiva färsk ingefära, salladslök och fräs upp i lite smör. Häll på apelsinjuicen, koriander, lite fiskbuljong och låt reducera in. När en tredjedel återstår sila och red sedan av med arrowrot. Du ska ha en sälta och sötma i ett då.

Lägg ärtskotten i kallt vatten för mer krispighet. Kör bacon i ugnen på bakplåtspapper tills de är krispiga. Ta ur och dela i små bitar. Fräs upp pilgrimsmusslorna i smör, endast saltade. Räkna med en minut på varje sida. Dekorera varje serveringstallrik med ärtpuré, knyckla ihop en boll av ärtskotten och lägg upp, placera ut pilgrimsmusslorna, två var, och ringla sedan över apelsinreduktionen och ärtsåsen. Toppa med bacon och den mortlade zesten från apelsinskalet.

Vinet

Café de Paris Brut, Frankrike

artikel 59638, 750 ml, 11,5%, 89 kr, 4 av 5 poäng i Boxtoppenbetyg
Uttrycksfullt franskt mousserande med maritima vindar, svala stenfruktiga toner, grapefrukt, mandel och örtiga instick. Diskret rondör i smaken, livliga men krämiga bubblor, citrusfräschör och skalstrama stenfrukter i ren, ungdomlig och lätt örtig stil. Ett högst lättgillat vardagsbubbel med en skön dos personlighet.

Matchningen
Sötman från ärtorna, syrligheten från apelsin, sältan från bacon och umamin från pilgrimsmusslan är en fantastisk match till vinet vars fruktighet lyfter fram råvarorna på ett fenomenalt vis. Lyxig förrätt när det är som bäst!

Vinet finner man på Systembolaget här >>

Tidigare artiklar
In the Mood for Shiraz Cinsault – charmant sydafrikansk rödvinsbox till kanonpris
Nästa artikel
Nätcasinon som inte har en licens hos svenska myndigheter

LIKNANDE ARTIKLAR

Pinsa och australiensisk nyhet

Chorizopasta och imponerande från Australien

Vårsol och riesling från Ruppertsberger

Paws Shiraz Cabernet Sauvignon – full pott från...

2 mars nyheter på Systembolagets Fasta sortiment

Biff med chimichurri och köttvänliga Maze Shiraz Cabernet...

Full pott till Casa Nero Piemonte Rosato

Full pott till ekologiska nyheten Schlossinger Riesling i...

Brioche med pulled pork till The Great Bonza...

Petite Sirah till currykryddad oxfilé

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Sweden Rock 26 från High Coast Distillery släpps 25 mars

  • Ny rom från Takamaka – Kreol Cask

  • Cream Heroes Mix Pack tar plats i alla Systembolagets butiker

  • Schöfferhofer Hefeweizen – den tyska veteölsikonen lanseras på burk

  • The Bitch is Back som fransk rosé

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Full pott för John Lundviks ”Pour Toi” Blanc de Blancs Brut

    januari 30, 2024
  • 2

    Paws Shiraz Cabernet Sauvignon – full pott från Australien

    mars 2, 2026
  • 3

    Pietra di Pinot Grigio – så som druvan bör smaka i Italien

    november 29, 2021

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Många superfynd bland röda torra boxar i...

Kycklingfrikadeller, ratatouille & ekologisk Côtes du Rhône

Baglietti presenterar en ekologisk rosé!