På den här tallriken ligger saftigt bräserad vårkyckling, vars kött blandats med koriander och salladslök, varsamt dränk i citron- och sojadoftande buljong. Bredvid serveras perfekt kokt ris som fått smak av röd curry och kokosmjölk – en mild men smakrik kombination med både fräschör och djup. I glaset: Chardonnay Burk 2024 – ett svalt, rent och ungdomligt vin som elegant speglar rätten perfekt.
Ingredienser 4 personer
Kycklingen
1 hel kyckling (ca 1,2–1,5 kg) från Bjäre fågel
2 citroner, delade i halvor
1 hönsbuljongtärning
1 tsk salt
Vatten (så att det täcker kycklingen)
Till kycklingen:
1 kruka färsk koriander, grovhackad
3–4 salladslökar, strimlade
1–2 msk japansk soja (eller efter smak)
Ca 2–3 dl av kokbuljongen från kycklingen
Ris
3 dl jasminris
1 msk röd currypasta
1 dl kokosmjölk
1 msk olja
Kycklingen:
Lägg kycklingen i en stor gryta. Tillsätt citronhalvorna, hönsbuljongtärningen och salt. Häll på vatten så att det täcker kycklingen.
Koka upp, sänk värmen och låt sjuda under lock i ca 1–1,5 timme tills kycklingen är helt genomkokt och köttet lossnar lätt från benen.
Ta upp kycklingen och låt den svalna tills du kan hantera den med händerna. Viktigt: spara buljongen.
Dra isär köttet i mindre bitar med händerna och lägg i en stor skål (kasta skinn och ben).
Blanda kycklingköttet med koriander och salladslök.
Smaka av ca 5 dl av kokbuljongen med soja tills du får en god sälta och fyllig smak. Häll över kycklingen så att det täcker.
Ris med röd curry
Koka riset enligt anvisningarna på paketet.
Hetta upp oljan i en liten kastrull, fräs röd currypasta i 30 sekunder. Tillsätt kokosmjölk och låt småkoka i 2–3 minuter. Rör ner den varma currysåsen i det färdigkokta riset. Smaka av med lite salt.
I glaset
Chardonnay Burk 2024
Nr 20120 (500 ml, 13%) 99 + pant 1 kr, 4 av 5 poäng
Vi misstänker att denna nyhet har producerats i syftet att vara inbjudande och lättsam med substans och klimatsmarta egenskaper, och visst har man lyckats med det. Det är ett ungdomligt inslag där vi i startskottet noterar vindar av äpplen, melon, mango, persika och apelsin, pådrivet i sidvindarna av en floral limecitrus som understöds av ananas och en försiktigt fördelad krydda i akterseglet, samt små kalkifierade dragningar och nedtonad syra. Överlag är det ett rent, svalt och balanserat uttryck som inte väcker några stora känsloanstormningar, men som gör sitt jobb och levererar ett charmerande resultat för vardagen.
Kombinationen
Den ungdomliga tonen av äpple, melon, mango och citrus harmonierar fint med både citronbuljongen och örterna i kycklingen. Samtidigt möter vinets florala lime och nedtonade syra den lilla hettan och kokosrundheten i riset på ett mjukt och välbalanserat sätt. Vinet speglar snyggt med det asiatiska uttrycket i rätten. Chardonnay Burk fungerar här som en trygg och charmig följeslagare.
Vinet finner du på ditt närmsta Systembolag HÄR