Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Farmers Market – högt betyg till charmant rustik & genuin sydspanjor i ekologisk tappning

Farmers Market – högt betyg till charmant rustik & genuin sydspanjor i ekologisk tappning

av Boxtoppen oktober 25, 2023
oktober 25, 2023
499

Farmers Market: Tempranillo är tveklöst Spaniens främsta blåa druva och står som bas i områden som Rioja och Ribera del Duero. Druvsorten odlas dock över större delen av landet och presenterar utmärkta viner från nord till syd. I den ekologiska boxnyheten Farmers Market provar vi vilket uttryck druvan tar sig i de sydöstra delarna av landet, närmare bestämt Valencia-regionen. Dags för Farmers Market – ett rekommendabelt rött i ekologiskt utförande och nyhet på Systembolaget. 

Bakom Farmers Market finner vi Anecoop, Spaniens största frukt och grönsaksexportör. Utöver detta specialiserar man sig sedan flera decennier tillbaka även på vin och har medlemmar i olika spanska vinregioner, inte minst då i Valencia. Med fler än 1000 medlemmar i sina olika vinkooperativ förfogar man över hen hel del areal och odlar allt från de klassiska sorterna som tempranillo och monastrell till mer internationellt kända som cabernet sauvignon.

Farmers Market

Farmers Market Organic Red Wine 2022 från Valencia, Spanien

Strömmen av boxar som får en extra skjuts sötma är tröttande och inte särskilt kul att dricka till mat. Därför glädjer det oss att stöta på denna ekologiska sydspanska nyhet på tempranillodruvan, vinifierad i en helt torr stil och som verkligen har den aptitretande stilen vi uppskattar. Här bjuds en öppen och charmigt rustik rödbärig karaktär med örtiga inslag, mörka plommon, körsbär och en blommig hint samt lakritsrot. Smaken drar åt det medelfylliga hållet, visar upp en tanninstruktur som skänker fräschör och lyfter det bärfruktiga som antar en solmogen stil men likväl i helt torrt utförande. Avslutar med torkade örter och viss fatkryddighet.

Boxtoppens betyg: 4 av 5 poäng!

Farmers Market är en boxnyhet som vi ser flera passande matchningar till. Det rustika gör att vi gärna kyler det en aning och serverar till exempelvis en charkbricka med lite extra tyngdpunkt på kryddiga salamisorter. Till höstgrytan på nöt eller vilt står vinet sig förträffligt och är man sugen på en klassisk ryggbiff med pommes och bearnaise en fredagskväll så blir man inte besviken. Mustiga vegetariska rätter gör sig även riktigt bra, varför inte en auberginegratäng.

Farmers Market är en ekologisk nyhet i det fasta sortimentet. Vinet (3000 ml, 13,5%) finns i en majoritet av Systembolagets butiker, har artikelnummer 20077 och kostar 229 kronor. Vinet är helt torrt med mindre än 0,3 g/100 ml restsötma.

Till Farmers Market på Systembolaget HÄR >>>

Tidigare artiklar
POSE Sparkling Brut Blanc de Blancs tilldelas 175 Systembolagsbutiker från och med 1 november 2023
Nästa artikel
Chorizo & salviakryddad surdegspizza till klassisk Rioja signerad Karl Fredrik

LIKNANDE ARTIKLAR

Pinsa och australiensisk nyhet

Chorizopasta och imponerande från Australien

Vårsol och riesling från Ruppertsberger

Paws Shiraz Cabernet Sauvignon – full pott från...

2 mars nyheter på Systembolagets Fasta sortiment

Biff med chimichurri och köttvänliga Maze Shiraz Cabernet...

Full pott till Casa Nero Piemonte Rosato

Full pott till ekologiska nyheten Schlossinger Riesling i...

Brioche med pulled pork till The Great Bonza...

Petite Sirah till currykryddad oxfilé

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Sweden Rock 26 från High Coast Distillery släpps 25 mars

  • Ny rom från Takamaka – Kreol Cask

  • Cream Heroes Mix Pack tar plats i alla Systembolagets butiker

  • Schöfferhofer Hefeweizen – den tyska veteölsikonen lanseras på burk

  • The Bitch is Back som fransk rosé

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Full pott för John Lundviks ”Pour Toi” Blanc de Blancs Brut

    januari 30, 2024
  • 2

    Pietra di Pinot Grigio – så som druvan bör smaka i Italien

    november 29, 2021
  • 3

    En ripasso du kan lita på & dessutom till sympatiskt pris!

    mars 26, 2021

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Fram med superfräsch chardonnay – våren är...

Full pott till Trapiche Malbec Oak Cask...

7 passande viner till påsken