Frankrike är för många gastronomins- och vinets mer förlovade land och lagom till höstens intågande presenteras Maison de Chêne, en ödmjukt prissatt pinot noir. Denna delikata druva odlas över hela världen, även om just Frankrike ses som druvans högborg, där inte minst Bourgogne bär fanan högt.
Druvorna till Maison de Chêne Pinot Noir har vuxit i kalkrik jord på gamla stockar och skördats nattetid för att bibehålla fräschör. Boxtoppen provar nyheten.
Boxtoppen om nykomlingen Maison de Chêne Pinot Noir 2023
I glaset finner vi en ung kalkmineralisk fransos med frisk, blodgrapessyra och finstämt inslag av hallon, körsbär, jordgubbar, blåbär, och lingon med florala dragningar från rosenblom. Tanninerna är välslipade och smeksamma, precis som den läckert förankrade kryddspetsen som gör sig tillkänna i samspelet med de örtiga insticken, som sätter en ryggrad i vinets struktur. En elegant och mycket trivsam pinot med karaktär som imponerar i såväl smak som pris.
Omdöme: 4,5/5 – utmärkt köp
Maison de Chêne, som på svenska betyder ekens hus, serveras med fördel till höstens lättare rätter men gör sig såklart formidabelt i sällskap till grillad kyckling, charkuterier eller varför inte en hembakad pizza. Vinet finner man på Systembolagets beställningssortiment med artikelnummer 76029 (750 ml, 13%) till det ödmjuka priset om 85 kr.
Vinet finner du på Systembolaget HÄR