Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Glassrapporten 2024: Fyra trender för svenska folkets glassvanor

Glassrapporten 2024: Fyra trender för svenska folkets glassvanor

av Boxtoppen mars 7, 2024
mars 7, 2024
316

Glassrapporten 2024: Svensk glass, guldkant, nostalgi och medvetna konsumenter – det är årets trender inom glassvärlden enligt färska Glassrapporten 2024, som SIA Glass står bakom.
I rapporten redovisas också försäljningsstatistik från föregående år, ett år då SIA Glass bland annat slog nytt rekord med över 21 miljoner sålda Glassbåtar.

Glassrapporten 2024

SIA Glass i halländska Slöinge har över 60 års erfarenhet av att göra glass, och har sedan starten 1961 haft ett stort engagemang på områden som smakinnovation, hållbarhet och lokal produktion. Lång erfarenhet av glasstillverkning går hand i hand med nyfikenhet på marknaden och det är bakgrunden till att SIA Glass nu sammanställt 4 glasstrender som presenteras i Glassrapporten 2024.

Rapporten baseras på omvärldsspaningar med extra fokus på trender inom livsmedelsindustrin och statistiska undersökningar gjorda av Kantar.

De fyra glasstrenderna i korthet:

  1. Vi vill ha svensk glass!
    Det lokalt producerade har en tydlig identitet vilket skänker oss en känsla av kvalitet när mycket annat känns osäkert och instabilt
  2. Konsten att unna sig
    Att svenskar vill kunna unna sig själv lite guldkant på vardagen i form av en god glass är en tydlig trend på den svenska glassmarknaden, och den viktigaste drivkraften bakom ett glassköp är extra god och njutbar smak.
  3. Nostalgi och vår längtan efter det enkla
    Trenderna nostalgi och vår längtan efter det okonstlade är tydliga även inom glassbranschen och uppsvinget för rena smaker kan ses bevis för detta.
  4. Den medvetne konsumenten
    Råvarans betydelse, dess ursprung och att den produceras på ett schysst sätt är en tydlig glasstrend, liksom konsumentens krav på transparens och tydlig ursprungsmärkning.

Glassåret 2023 – glassmarknaden i siffror

I rapporten redovisas också fakta om Glassåret 2023, baserat på försäljningsstatistik. Svenska folket åt hela 7,6 liter glass förra året, en siffra som inte står rekordåren under pandemin långt efter – då åt vi över åtta liter glass köpt i dagligvaruhandeln per person.

SIA Glass slog under året ett nytt rekord då försäljningen av glassfabrikens ikoniska Glassbåt sålde över 21 miljoner (nostalgitrenden!). En annan nyhet är att SIA Glass tack vare sin volymtillväxt passerat GB Glass och är nu till volymen störst i landet inom kategorin hushållsglass.

– Det är historiskt och något vi är stolta över och styrker oss i att vår ambition att hålla hög kvalitet på våra standardprodukter är viktig, säger Stefan Carlsson, VD SIA Glass.

Tidigare artiklar
Castillo de Molina – en riktigt köpvärd & högst rekommendabel chilensk pinot noir!
Nästa artikel
Succédonationen på en miljon räddade Hundhjälpen

LIKNANDE ARTIKLAR

Petite Sirah till currykryddad oxfilé

Pyttipanna från grunden till läcker ripasso

Tartar på oxfilé som tilltugg och australiensisk durif

Sushi och australiensiskt mousserande

Spaghetti bolognese och en röd klassiker

Snittar med skagenröra till nyheten Villa Brichot Gros...

Karljohansvampsomelett med parmesanost

Ny specialutgåva från Boxtoppen – Vinter 2025

Kantarelltoast och The Wanted Pinot Noir

Oxfilébitar i guajillosås (Puntas de Filete al Guajillo)...

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Nu lanseras Terra Skåne – Sveriges vinregion

  • Förvanskad glass blir Årets matbluff

  • Santa Inés Organic 1,5 L i nya årgången 2024

  • Alexandra Pascalidou lanserar alkoholfritt bubbel i samarbete med Prosecco Sweden

  • Ny årgång i fast sortiment – Leale Sangiovese 2024

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • Mulderbosch ny etta bland roséboxarna i augusti

    augusti 24, 2015
  • 2

    Moncaros ekologiska rosé – ett härligt matvänligt vin!

    juni 12, 2020
  • 3

    Pyttipanna från grunden till läcker ripasso

    februari 10, 2026

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Linguine alle Vongole med ljuvlig ekologisk rosé

Karljohansvampsomelett med parmesanost

Skagenröra och sauvignon blanc från Australien