Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Hem / Karljohansvampsomelett med parmesanost

Karljohansvampsomelett med parmesanost

av Boxtoppen december 1, 2025
december 1, 2025
70

En krämig och smakrik omelett med stekt Karljohansvamp och nyriven parmesan. Perfekt som lunch, lätt middag eller del av en italienskinspirerad brunch.

Ingredienser:
4 ägg
1 dl vispgrädde
1 dl riven parmesanost
150 g färska Karljohansvampar (eller annan sopp)
1 msk smör
1 msk olivolja
1 vitlöksklyfta, finhackad
Salt och nymalen svartpeppar
Färsk persilja till garnering

Så gör du:
Förbered svampen: Rensa svampen och skär i mindre bitar. Stek den i smör och olivolja tills den får fin färg. Tillsätt vitlök mot slutet. Krydda med salt och peppar.
Vispa äggsmeten: Vispa ihop ägg, grädde, lite salt och nymalen svartpeppar i en skål.
Tillaga omeletten: Häll äggblandningen i stekpannan med svampen och rör försiktigt tills den börjar stelna. Strö över parmesanosten.
Sänk värmen: Låt omeletten bli klar på låg värme i ett par minuter, gärna med lock så att ytan blir lätt fluffig.
Servera: Garnera med färsk persilja och några droppar god olivolja. Servera direkt med en fräsch sallad eller lite bröd.

FAQ

Kan jag använda annan svamp? Ja, champinjoner eller kantareller fungerar också bra.
Blir det gott utan grädde? Ja – du kan ersätta grädden med en skvätt mjölk för en lättare variant.
Vilken ost kan jag använda om jag inte har parmesan? Pecorino eller en lagrad svensk hårdost fungerar fint.

Porcini och Karljohansvamp – samma skatt i två kulturer

Porcini – som betyder “små grisar” på italienska – är en av Italiens mest älskade matsvampar och betraktas som en riktig delikatess. I Frankrike kallas den cèpe, och i Sverige känner vi den som Karljohansvamp. Namnet sägs komma från kung Karl XIV Johan, som lär ha haft en särskild förkärlek för just denna svamp.

Det fina är att porcini och Karljohansvamp är exakt samma art (Boletus edulis) – men med olika kulinariska traditioner kring hur den används.
I Italien torkas och används den i pastarätter, risotto och omelett (frittata ai funghi porcini). I Sverige steker vi den ofta färsk i smör, låter den dofta skog och nötighet, och kombinerar den med ägg, potatis eller grädde.

Det är just den djupa, umamirika smaken och den milda sötman som gör Karljohansvampen så eftertraktad i hela Europa – och så perfekt till vin. Dess runda, jordiga ton möter gärna vin med viss fyllighet, lite örtighet och en balanserad syra.

När svampen möter ägg och parmesan, som i en Karljohansvampsomelett, kommer ett vin som Les Pious Côtes du Rhône till sin rätt: dess mogna frukt och örtkryddiga nyanser speglar svampens elegans och osten på ett fantastiskt sätt.

Dryckestipset till:

Les Pious Côtes du Rhône
Art.nr. 246901, 99 kr

Vill du har mer inspiration i receptväg? Ladda ner Boxtoppen – Vinter 2025: en ny digital specialutgåva med en inspirerande recept. Läs även mer om australiensiska Quarisa Wines, Orion Wines och McManis Family Vineyards samt vinerna därtill. Gratis för alla att ladda ner.

Läs online och/eller ladda ner utgåvan kostnadsfritt – HÄR >>

 

Tidigare artiklar
Ny specialutgåva från Boxtoppen – Vinter 2025
Nästa artikel
Smokehead Journey of Smoke Tasting Pack i Systembolagets Fasta sortiment

LIKNANDE ARTIKLAR

En klassisk toast skagen och riesling i glaset

Proseccobaren satsar på lördagar med Pizza & Prosecco

Confit de Canard med smörslungade sojabönor, ugnsbakade körsbärstomater...

Pepparbiff med ugnsrostad potatis & bearnaise provençal

Kycklingkebab i pitabröd

Klassisk råraka med räkor

Stekt kycklingbröst med svartris, röd currysås och PAWS...

Ragù på högrev med pappardelle

Pinsa och australiensisk nyhet

Chorizopasta och imponerande från Australien

FLER RECEPT

  • Thaisoppa med vannameiräkor och attraherande pinot grigio

  • Pulled Beef med fräsch örtsallad, grillade grönsaker och charmerande rött

  • Pankofriterade blåmusslor, Portabella, svartkål & en kräm på blomkål & jordärtskocka

  • Sushi på lättrökt salmalax, wasabimajonnäs, sriracha & rostad lök möter charmant grüner veltliner

  • Smörstekt rågbröd toppat med avokado, sobrasada & bladpersilja i härligt möte med Karl Fredriks Rosé!

ARTIKLAR

  • Ekologisk Tropical Spirit från Walcher på Systembolaget

  • När flaskan slår boxen, och tvärtom

  • Ny årgång och ny design – Laroche L Chardonnay 2025

  • Ett nytt rosé som heter OVE

  • Casal Garcia Fruitzy Strawberry

Kontakta Boxtoppen

  • - Maila oss på info(at)boxtoppen.se
  • - Annonsering: christoffer(at)boxtoppen.se
  • - Webbmaster: Tecken 1 AB
  • Copyright 2014-2024.

Populär läsning just nu

  • 1

    Australiensisk shiraz som ger dig ett leende på läpparna!

    juli 14, 2020
  • 2

    Övertygande Laroche L Chardonnay 2025 i ny årgång och design!

    maj 26, 2026
  • 3

    Ny årgång och ny design – Laroche L Chardonnay 2025

    maj 26, 2026

Om Boxtoppen

Idén med Boxtoppen är att sprida kunskap om vin i allmänhet och boxviner i synnerhet på ett lättbegripligt och trevligt sätt till alla som har ett vinintresse. Oavsett om du är aktiv munskänk och provat vin i 50 år eller är en yngre konsument med ett nyligen väckt intresse för vin kommer det finnas spännande läsning om aktuella lanseringar och gamla trotjänare.

@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
Boxtoppen
  • BOXVINER
  • FLASKVINER
  • Tidningen Boxtoppen
@2019 - All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign

LÄS OCKSÅx

Pasta, räkor och chili i magiskt möte

Caccio e Pepe till charmerande Appassinero

Palta Reina – inspiration